Delegacija Saveza pčelarskih organizacija Vojvodine i 13 pčelara iz Udruženja pčelara Kikinda prisustvovala je 5. novembra 2011. godine skupu pčelara pograničnog opštinskog mesta Komlošu Mare /Comlosu Mare/ u Rumuniji.
Delegacija Saveza pčelarskih organizacija Vojvodine i 13 pčelara iz Udruženja pčelara Kikinda prisustvovala je 5. novembra 2011. godine skupu pčelara pograničnog opštinskog mesta Komlošu Mare /Comlosu Mare/ u Rumuniji.
Delegacija Saveza pčelarskih organizacija Vojvodine prisustvovala je 5. novembra 2011. godine skupu pčelara pograničnog opštinskog mesta Komlošu Mare /Comlosu Mare. Osim predsednika i člana IO SPOV-a Nedeljka Stevanovića i Laškai Benjamina, skupu je prisustvovalo i 13 pčelara iz Udruženja pčelara Kikinda na čelu sa njihovim predsednikom Vladimirom Kovačevićem, članom IO SPOV-a, koji su i započeli dugogodišnju saradnju sa svojim susedima iz Rumunije. Saradnja se uspešno odvija u međusobnim susretima i razmenama praktičnih iskustva iz pčelarstva. Skupu je prisustvovao kao prevodilac Petar Petrov, pčelar iz Kikinda.
Veoma aktivno skupu su prisustvovali i podpredsednik opštine Cosmin Almajan, ing. Kasijan Brebu A.C.A. Timis. i Ciubler Dan, direktor ACA Timis. Opština je organizator susreta pčelara, a njen podpredsednik nas je pratio na celodnevnom druženju. U svom obraćanju na prijemu, pored pozdravne reči, istakao je potrebu veće aktivnosti i podrške pčelarima i naglasio planove razvoja pčelarstva u opštini i šire, organizovanjem prvog sajma meda po uzoru na tradicionalno martovsko Savetovanje pčelara Vojvodine.
Prisutne pčelare ispred udruženja pčelara Kikinde pozdravio je predsednik Vladimir Kovačević, koji je sa zadovoljstvom naglasio uspeh dosadašnje saradnje sa pčelarima regije Temišvara. Izrazio je očekivanje uspešne buduće saradnje i ostvarivanje projekata međugranične saradnje u oblasti pčelarstva koji je u toku.
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Vojvodine, Nedeljko Stevanović, pozdravio je sve prisutne pčelare i zahvalio se domaćinu susreta. Istakao je značaj saradnje pčelara naših regija međusobnim edukativnim susretrima i razmeni iskustava, a naročito međugranične saradnje. Za pčelare dveju regija Temišvara i Vojvodine, potrebno je planirati međusobne posete značajnim pčelarskim skupovima tih regija.
Država podstiče pčelarstvo u Rumuniji značajnim subvencijama. Evropska unija mladim pčelarima početnicima prvih 5 godina daje po 1.500 evra godišnje.
Mlade bračne parove do 40 godina koji se odluče da žive na selu i da se bave pčelarstvom EU stimuliše sa 25.000 evra bespovratnih sredstava, od kojih 30% pravda računima.
Posetili smo i tri uzorna pčelinjaka i upoznali se sa njihovim tehnologijama pčelarenja. Jedan veoma uspešan pčelar Nacu Nicolae iz susednog opštinskog mesta Gotloba, čiji pčelinjak vidimo na slici, korisnik je nepovratnih sredstava EU u iznosu od 25.000 eura. Prvu tranša od 15.000 eura, je već dobio i obazbedio liniju za vrcanje meda, košnice i autoprikolicu, a sledeće godine će dobiti i dodatnih 10.000 eura uz obavezu da u prvoj godini isporuči najmanje 500 kg. meda. Kao korisnik sredstava obavezan je da:
– u naredne 2 godine poveća pčelinjak najmanje na 200 košnica,
– ostvari prinos meda ne manji od 10 kg. po košnici,
– vodi evidenciju poslovanja svog gazdinstva,
– samo 30% dobijenih sredstava pravda računima.
Коментари