Veliki ovogodišnji gubici pčelinjih zajednica u Sloveniji, koji prema nekim izvorima iznose i preko pedeset posto pripisuju se slabom Apiguardu , ekološkom sredstvu za suzbijanje varooze pčela.
Novine – Slovenske novice donose zanimljiv članak, koji govori o ovom problemu u kojem se mogu pročitati izjave vodećih slovenskih pčelara.
Veliki ovogodišnji gubici pčelinjih zajednica u Sloveniji, koji prema nekim izvorima iznose i preko pedeset posto pripisuju se slabom Apiguardu , ekološkom sredstvu za suzbijanje varooze pčela.
Novine – Slovenske novice objavile su 24. 03. 2012. god. zanimljiv članak koji govori o ovom problemu.
Autor: Jaroslav Jankovič
LJUBLJANA – Varoa je na pčelinjacima u zimskim mesecima ubila 75.000 pčelinjih društava, što je polovina slovenačkih pčela. Krivac ove tragedije u ovo vreme nisu bili pesticide ili sredstava za zaštitu bilja koji ubijaju pčele u proleće i leto, kada poljoprivrednici prskaju svoje njive sa pesticidima, već apiguard, sredstvo protiv varoe, propisanim od strane Veterinarske uprave (Vurs). Ovo bi trebalo biti održiv način da kontrolišu grinje Epifitska, ali se ispostavilo da je potencijalno delotvoran ali neefikasan. Najveća ironijaja je u tome da su pčelari apiguard dobili besplatno od ministarstva za poljoprivredu. S druge strane, oni su ponudili, umesto apiguard, skupe sintetičke lekove checkmite. Neki pčelari su pčele ilegalno tretirani sa zabranjenim sredstvima, koja sadrži rotenone. To je supstanca koja je vrlo efikasan protiv varoe, ali se pokazalo opasno za ljude, jer uništava nervne ćelije u mozgu glavnih centara, koji može da doprinese razvoju neurodegenerativnih bolesti poput Parkinsonove i Alchajmerove bolesti.
Noćna mora svakog pčelara
Varoa (Varroa destructor), noćna mora svakog pčelara, poput grčeva u nogama. Nikad se ne zna kada i kako če da napadne, ali kad se naseli u košnice i nekontrolisano razmnožava, ubijaja čitava društva. To se desilo sa pčelarom Victor Svetlinu iz Vira kod Domžala, gde je u toku zimskih meseci uginuloo čak 73 od 100 pčelinjih društava. On i njegova supruga Nada pre dve godine odlučili su se za organsko pčelarstvo. On je verovao veterinarskim menadžerima i svoje pčele protive varoe pokušao da zaštiti ekološke propisanim preparatima – ove godine izgubio dve tone meda.
Pčelar iz Kozjanskog nam je rekao, kako su im na pčelarskom sastanku rekli, da će država pčelarima podeliti po dva paket apiguarda po košnici. U Sloveniji postoji 150.000 pčelinjih društava, Odsek za poljoprivredu je stoga pčelarima distribuira više od 300.000 pakete održivog apiguarda, koji sadrži aktivni materiju timol. Kao što znamo, kutija apigarda na tržištu košta 4 do 5 evra, država mora da plati apiguard najmanje 1.500.000 evra.
„Istovremeno su nam rekli da možemo kupiti sintetički lek checkmite, koji sadrži toksičnu materiju coumaphos, koji je bezopasan u normalnim količinama.“
Dakle, očigledno je izabrao bivšeg ministra poljoprivrede Dejana Židan kada je rekao da naša zemlja neće kupovati otrov za ljude u potencijalno opasnim lekovima. To nam je potvrdila i direktorica Vursa dr Vida Čadonič-Špeličeva.
Svako radi po svom
Jedan od najvećih pčelara, Slovenija, Silvo Posl iz Čače vasi kod Rogaške Slatine, je zbog varoe izgubio 200 pčelinjih društava od 350. Poslovi žive od pčelarstva. Potvrdio nam je, da su Čadonič-Špeličeva i ministarstvo poljoprivrede predložili apiguard pčelarima pčelarskog saveza. Ministarstvo na osnovu njihovog predloga, je naredilo uvoz više od 300.000 paketa. Predsednik Pčelarskog saveza Boštjan Noč, je potvrdio, da se želelo primenom ekoloških sredstva da se izbegne opasnost od zaostajanja aktivne materije coumaphos u pčelinji voska, koja bi kasnije prešla u med i ugrožavala zdravlje ljudi. Ali interesantno, u isto vreme su ponudili pčelarima sintetičko sredstvo checkmite, koji takođe sadrži ovaj sastojak, naravno, po veoma visokoj ceni.
Pčelarski savez, ministarstvo za poljoprivredu i veterinarska uprava su po mišljenju sagovornika dva puta trgovali, jednom je država kupila, a drugi put pčelari.
Čadonič-Špeličeva nas je uveravali da su veterinari prošle godine testirali 78 uzoraka slovenačkih proizvođača meda na 600 opasnih materija.
„Ni u jednom uzorku nisu pronašli nikakav trag pomenutih otrovnih materija“, rekla je ona. Verujemo, ali nismo mogli da se otmemo utisku da predstavnici institucija nisu rekli sve. Zašto su pčelarima istovremeno podelili prirodan lek i ponudili im po visokoj ceni sintetički lek? Dvostruki posao pod zvaničnim pokroviteljstvom države i Pčelarskog saveza?
Jedan od najvećih pčelara u Sloveniji Janka Pislak mi je rekao da je u Slovenija kompletan haos ove vlade, da svako radi po svome: „Ne postoji red“, i dodao da ne veruje u apiguard, pčele je lečio sa skupljim dozvoljenim lekom checkmitom. „Imao sam pet odsto porodica stradalih, što je još uvek prihvatljivo.“ On je dodao da se varoa razvila zbog visoke temperature u septembru, a zatim i u januaru. „Onda je u februaru pritisnuo mraz, koji je“ usmrtio“ pčele“.
Originalni tekst objavljen u listu Slovenske novice
možete videti OVDE
Коментари