Program rada Saveza pčelarskih organizacije Vojvodine za 2013. g.
usvojen je na izbornoj Skupštini SPOV-a, 30. marta 2013. godine.
P R O G R A M R A D A
SPOV-a u 2013. godini
1. Dopunjavati -Predlog Programa razvoja pčelarstva Vojvodine i kod nadležnih u AP Vojvodini zahtevati njegovu primenu.
2. Predstoji uskoro donošenje Pravilnika o primeni Uredbe o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2013. godini, po kome će svi držaoci pčela biti obavezni da se registruju i obeleže košnice pčela, treba da se aktivno uključi svako društvo na svom području da bi se ovaj posao obavio na vreme i valjano. Po donošenju pravilnika Izvršni odbor SPOV-a održaće na tu temu sednicu i dati potrebna uputstva i pokrenuti akciju.
3. Podrška udruženjima Saveza na organizovanju i održavanju pčelarskih manifestacija i savetovanja i promociji povećanja potrošnje pčelinjih proizvoda, u skladu sa Pravilnikom o sufinansiranju pčelarskih manifestacija i pružanju potrebne pomoći članicama po pitanju programa, izveštaja, rokova i dr. Sufinansiranje po jednog predavanja u društvima i udruženjima sa utvrđenog spiska predavača SPOV-a.
4. Konstantno zahtevati u interesu razvoja i unapređenja pčelarstva u Vojvodini kod Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, da se i dalje podržava nektarni program, koji definiše proizvodnju kvalitetnog semena medonoša koje se gaje u njivskim uslovima, a koje bi realizovali Institut za ratarstvo i povrtarstvo i Institut za lekovito i aromatično bilje.
5. Stalno insistiranje SPOV-a kod nadležnih u Pokrajini, da se spreči neracionalna seča šume, naročito lipove na prostoru Fruške gore i drugih vrsta na ostalim područjima Vojvodine. Da se planirana sadnja hrasta-kitnjaka na Fruškoj gori vrši na nepošumljenom delu Fruške gore i da se pridržavaju nektarnog programa koji je usvojen. Zahtevati da se Pokrajina pošumljava medonosnim vrstama drveća.
6. Unapređivati i održavati tradicionalno martovsko savetovanje pčelara sa prodajnom izložbom pčelarske opreme, pribora, pčelarske literature, zaštitnih preparata za borbu protiv bolesti i parazita pčela, voska i satnih osnova, ambalaže za pčelinje proizvode, semena i sadnog materijala i dr.
7. Ostvarivati kontakte sa Nacionalnim parkom „Fruška gora“, „Vojvodinašumama“, Pokrajinskim sekretarijatom za zaštitu životne sredine u Novom Sadu, Pokrajinskim sekretarijatom za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo u Novom Sadu, Ministarstom poljoprivrede, resorom za šumarstvo Republike Srbije u Beogradu u vezi učešća SPOVa pri odeđivanju cene naknade za boravak pčelara sa pčelama na prostoru nacionalnih parkova i drugim pošumljenim delovima Vojvodine u vreme paše lipe i drugih medonosnih kultura.
8. Podržavati i insistirati u Pokrajini Vojvodini na učešću u izradi realizaciji Programa Master plana Vojvodine, koji se odnosi na pčelarstvo na prostoru Fruške gore.
9. Raditi na jačanju saradnje sa Asocijacijom pčelara temišvarskog regiona u Rumunijai i ostvarivati saradnju i sa drugima u regionu.
10. Održavati saradnju sa sredstvima informisanja i ukazivati na problematiku pčelarstva, na značaj pčelarstva u poljoprivredi i očuvanju ekosistema, popularizaciji potrošnje pčelinjih proizvoda i njihovim lekovitim svojstvima u apiterapiji.
11. Pratiti, obaveštavati članice SPOV-a o konkursima koji se raspisuju na nivou Pokrajine i pružati potrebnu pomoć oko izrade projekata za dobijanje određenih sredstava.
12. Podržavati aktivnosti SPOS-a na:
– zaštiti tržišta od lažnih i falsifikovanih medova. Stalna aktivnost pčelara je na ukazivanju i prijavi kod nadležnih inspekcija u cilju sprečavanja stavljanja u promet meda sumnjivog kvaliteta od strane neodgovornih pakera, pčelara i drugih,
– usklađivanje propisa u pčelarstvu, sličnu propisima u mnogim evropskim zemljama u EU i stvaranje uslova stavljanja u promet pčelinjih proizvoda od strane registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i registrovanih pčelara.
– i sve aktivnosti SPOS-a u interesu unapređenja i razvoja pčelarstva u Srbiji,
13. Zahtevati kod nadležnih u Pokrajini i Republici Srbiji na programu zaštite pčela od trovanja i zabrani korišćenja pesticida u poljoprivredi, naročito u vreme cvetanja, bagrema, lipe i drugih medonosnih biljaka, o štetama po pčele i voćarstvo u celini zbog prskanje voća u cvatu.
14. Ostvariti kontakte i saradnju sa organizacijama ekologa, zaštite životne sredine, lovačkim savezom, društvom o zaštiti potrošača i drugim organizacijama u cilju unapređenja pčelarstva i zaštite kvaliteta pčelinjih proizvoda.
15. Raditi u saradnji sa SPOS-om na sprečavanju gajenja GMO biljaka i semena u Republici Srbiji i ukazivati na opasnoisti po pčele i ljude.
U Novom Sadu, Za Izvršni odbor SPOV-a, predsednik
15.03. 2013. god. Nedeljko Stevanović, prof.
Коментари